borpince.pl

Blog tematyczny o winie i dobrym jedzeniu.

Kultura

Open bar – co to jest? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Open bar – co to jest? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Open bar to pojęcie pojawiające się głównie w kontekście różnego rodzaju uroczystości, na których goście mogą cieszyć się nieograniczoną ilością napojów alkoholowych i niekiedy także napojów bezalkoholowych. To jedna z form serwowania alkoholu na imprezach, która cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w kulturze zachodniej. W tym artykule opowiemy na czym polega open bar, co to jest i z czym to się wiąże. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest open bar
  • jakie są formy open baru
  • gdzie stosowany jest open bar

Open bar – co to jest?

Idea otwartego baru polega na tym, że organizatorzy imprezy zapewniają różnego rodzaju alkohole, takie jak wódka, whisky, piwo, wino, koktajle, oraz napoje bezalkoholowe, w ilościach nieograniczonych dla wszystkich uczestników wydarzenia. Goście nie płacą za pojedyncze drinki, więc nie muszą się martwić o koszty alkoholu podczas trwania imprezy. Jest to często wygodne rozwiązanie, które eliminuje potrzebę noszenia portfela w trakcie zabawy.

Różne formy open barów

Open bar może przyjmować różne formy. Oto kilka przykładów:

Czas trwania

Open bar może obowiązywać przez całą imprezę lub przez określony czas, na przykład przez pierwsze kilka godzin. 

Rodzaje alkoholu

Organizatorzy mogą dostarczać różne rodzaje alkoholi, od tańszych opcji po bardziej ekskluzywne marki. Zazwyczaj firma organizująca open bar ma w swojej ofercie kilka różnych pakietów dotyczących zestawów serwowanych napojów.

Barmani

W niektórych przypadkach na imprezach z open barem obecni są barmani, którzy przygotowują koktajle na zamówienie gości. Najczęściej jednak ich usługi nie są wliczane w cenę zamawianego pakietu open baru, trzeba za nich zapłacić dodatkowo. 

Napoje bezalkoholowe

Oprócz alkoholu, open bar może zawierać szeroki wybór napojów bezalkoholowych, takich jak soki, napoje gazowane i woda mineralna. Jeśli wcale nie zawiera alkoholu nazywany jest soft open barem

Cena

Goście mogą płacić za dostęp do open baru jako część opłaty za wejście na imprezę lub jako osobny dodatek.

alkohol

Gdzie stosowany jest open bar?

Open bar jest popularny przede wszystkim na weselach oraz firmowych imprezach, bankietach czy różnego rodzaju eventach, na których organizatorzy chcą stworzyć luźną i przyjazną atmosferę.

Jednak open bar nie jest rozwiązaniem dla każdego. Istnieją pewne wyzwania związane z tym podejściem do serwowania alkoholu, takie jak kontrola nad ilością wypijanego alkoholu przez gości, ryzyko nadużywania alkoholu, a także kwestie odpowiedzialności prawnej organizatorów imprezy w przypadku ewentualnych incydentów związanych z alkoholem.

Dlatego organizatorzy muszą dobrze przemyśleć, czy open bar jest odpowiedni dla ich wydarzenia i, jeśli tak, jakie zasady go będą regulować. Warto również zapewnić alternatywy dla osób, które nie piją alkoholu.

Podsumowując, open bar to forma serwowania alkoholu na imprezach, polegająca na nieograniczonej dostępności napojów alkoholowych dla gości. Jest to popularne rozwiązanie, które umożliwia gościom dobrą zabawę, bez przejmowania się płatnościami, ale wymaga odpowiedniego planowania i zarządzania, aby uniknąć potencjalnych problemów związanym z nadmiernym spożyciem alkoholu.

Udostępnij