Ciepłe, słoneczne dni sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Latem chętnie uprawiamy sport w plenerze, zarówno w pojedynkę, jak i zespołowo. Niestety każdy rodzaj aktywności fizycznej niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Jakie urazy zdarzają się najczęściej podczas treningów? Jak złagodzić towarzyszące im dolegliwości?
Dlaczego podczas uprawiania sportu dochodzi do kontuzji?
Przyczyną wielu urazów bywają nasze nieświadomie popełniane błędy podczas treningu. Każda aktywność fizyczna zwiększa ryzyko kontuzji, zwłaszcza jeśli nasz organizm nie jest dostatecznie przygotowany do ćwiczeń.
Brak rozgrzewki przed treningiem sprawia, że mięśnie i ścięgna nie są przygotowane do zwiększonego wysiłku. Ich elastyczność jest mniejsza, a przez to szansa na uraz rośnie. Podobnie wygląda kwestia rozciągania po zakończonym treningu – w ten sposób uspokajamy napięte mięśnie, przez co powstałe podczas ćwiczeń mikrourazy szybciej się regenerują.
Równie ważny jest dobór odpowiedniej aktywności do naszego aktualnego stanu zdrowia oraz kondycji. Forsowny trening na dłuższą metę nie zda egzaminu. Dlatego lepiej zacząć od spokojnych, lekkich ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich intensywność.
Każdy sport wymaga opanowania właściwej techniki. Nieodpowiednie ułożenie stóp podczas biegu, błędne wykonywanie ćwiczeń podczas aerobiku czy niewłaściwe korzystanie ze sprzętu na siłowni mogą przyczynić się do powstania kontuzji.
Pamiętajmy, że nie wszystko da się przewidzieć. Nawet mimo właściwego przygotowania czasem wystarczy odrobina pecha, żeby doszło do urazu. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo zareagować w takiej sytuacji.
Pierwsza pomoc przy urazach
Postępowanie w przypadku urazu opisuje tzw. protokół RICE:
-
Rest (odpoczynek) – nadwyrężona kończyna wymaga czasu na regenerację, w którym warto unikać jej nadwyrężania,
-
Ice (chłodzenie) – zimne okłady zmniejszają ból i obrzęk w miejscu urazu,
-
Compression (ucisk) – uszkodzone miejsce warto usztywnić za pomocą opaski uciskowej. W ten sposób zmniejszymy obrzęk i ograniczymy ruchomość stawu,
-
Elevation (uniesienie) – podczas odpoczynku kontuzjowana kończyna powinna leżeć powyżej poziomu ciała, dzięki czemu wysięk zapalny łatwiej zostanie odprowadzony z miejsca urazu[1].
Jak szybko złagodzić ból pourazowy?
W leczeniu bólu po urazie możemy zastosować lek przeciwbólowy i przeciwzapalny bez recepty, zawierający np. deksketoprofen. To substancja hamująca aktywność enzymów (cyklooksygenaz), które produkują cząsteczki o wielokierunkowym działaniu – prostaglandyny. Jedną z ich funkcji jest rozwój i podtrzymywanie stanu zapalnego, przez co wywołują jego charakterystyczne objawy:
-
ból,
-
obrzęk,
-
ocieplenie miejsca urazu,
-
zaczerwienienie skóry.
Deksketoprofen występuje w postaci saszetek i tabletek. Te pierwsze wchłaniają się szybciej, więc wcześniej wywołują efekt przeciwbólowy, co jest wskazane w nagłych sytuacjach. Dodatkowo czas konieczny do rozpoczęcia działania leku można skrócić, stosując go na czczo. Deksketoprofen w minimalnym stopniu podrażnia śluzówkę żołądka, dlatego nie trzeba stosować go po posiłku[2].
Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu. Pomaga utrzymać zdrowie i poprawia jakość życia w każdym wieku, dlatego nie rezygnujmy z niej ze względu na potencjalne kontuzje. Odpowiedni dobór rodzaju i intensywności ćwiczeń, a także właściwe przygotowanie do treningu znacznie zmniejszają ryzyko urazów.
[1] Kaźmierczak, U., Kwiatkowski, S., Radzimińska, A., Strojek, K., Weber-Rajek, M., & Zukow, W. (2017). Leczenie zachowawcze skręcenia stawu skokowego w świetle najnowszej literatury. Journal of Education, Health and Sport. 7(3):117-142.
[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1).
Artykuł sponsorowany