Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie teleporady

E-recepta podczas teleporady – co należy wiedzieć?

Data publikacji 15 kwietnia, 2024

E-recepta jest rozwiązaniem, które obowiązuje w Polsce od 2020 roku. Obecnie zastąpiło już tradycyjne, „papierowe” recepty. Czy lekarz może wystawić elektroniczną receptę w trakcie teleporady? Co warto wiedzieć na temat e-recept?

E-recepta – co musisz wiedzieć?

Obecnie w obiegu nie istnieją już tradycyjne, papierowe recepty. E-recepta jest systemem informatycznym, który gromadzi informacje na temat wydawanych pacjentom leków i pozwala na ich wydawanie w dowolnej, wybranej przez pacjenta aptece. 

Wszystkie e-recepty danego pacjenta przypisane są do jego Internetowego Konta Pacjenta, do którego ma on dostęp online. Do tego konta ma również dostęp lekarz pacjenta (który otrzymał upoważnienie) lub upoważnione przez niego bliskie osoby – np. małżonek. Dzięki IKP nie ma możliwości zagubienia recepty lub pomylenia nazw leków, które zostały wydane.

E-receptę może wystawić lekarz, dentysta, pielęgniarka i położna w trakcie wizyty stacjonarnej lub, w wielu przypadkach, również zdalnej. 

Elektroniczna recepta online – czy można ją wystawić w trakcie zdalnej konsultacji?

Wystawianie elektronicznej recepty online jest bardzo wygodnym narzędziem w trakcie teleporady. Wiele wizyt i lekarza ma na celu wyłącznie wystawienie recepty na regularnie przyjmowane leki. Teleporada znacznie zaoszczędza czas zarówno lekarza, jak i pacjenta. Jeśli nie ma konieczności przeprowadzenia badania fizykalnego do wystawienia recepty na konkretny lek, nie ma przeciwwskazań do jej wypisania w trakcie teleporady.

W trakcie rozmowy z lekarzem pacjent otrzymuje SMSem kod recepty, który musi następnie podać w aptece wraz ze swoim numerem PESEL celem realizacji recepty. Możliwe jest także otrzymanie e-recepty w formie dokumentu .PDF na adres mailowy (jeśli jest on połączony z IKP lub został podany w trakcie umawiania wizyty lekarskiej).

Interesuje Cię usługa sprawnej, szybkiej i bezpiecznej recepty online? Medicept.pl jest jedną z najczęściej wybieranych platform usług medycznych w Polsce.

Porównanie konsultacji receptowych online i tradycyjnych

Wiele placówek medycznych – zarówno prywatnych jak i funkcjonujących w ramach NFZ – oferuje możliwość konsultacji receptowych. W formie tradycyjnej wymagają one pofatygowania się do placówki medycznej oraz odbycia spotkania z lekarzem. W formie teleporady są znacznie szybsze i sprawniejsze. 

W przypadku NFZ zazwyczaj taka możliwość jest dostępna wyłącznie dla lekarzy rodzinnych – teleporada jest szybkim sposobem na „wypisane” stale przyjmowanych leków czy leków pierwszego rzutu w przypadku typowych schorzeń, np. zapalenia spojówek czy zapalenia pęcherza. Plusem takiego rozwiązania jest to, że jest to konsultacja bezpłatna.

Korzystanie z usług placówek prywatnych jest oczywiście płatne, jednak oferują one większy wachlarz możliwości jeśli chodzi o specjalistów. Zdalnie możemy uzyskać receptę na środki antykoncepcyjne, część stale przyjmowanych leków psychiatrycznych czy leków kardiologicznych.

Dostęp do wielu lekarzy wąskich specjalizacji jest również znacznie ułatwiony online – do dyspozycji mamy lekarzy z całej Polski, a nie tylko naszej lokalizacji, co przyspiesza czas terminu wizyty. 

Recepta przez internet – kiedy jej nie uzyskasz?

Warto pamiętać, że otrzymanie recepty online jest niemożliwe w niektórych przypadkach. Po pierwsze, jeśli do wystawienia recepty na dany lek niezbędne jest badanie fizykalne, lekarz może odmówić wystawienia recepty. Dodatkowo w trakcie zdalnych konsultacji receptowych nie jest możliwe zazwyczaj uzyskanie recept na leki psychotropowe – tego typu recepty wydają jedynie lekarze psychiatrzy w trakcie wizyty lekarskiej (która może być też zdalna, ale zazwyczaj kosztuje znacznie więcej, niż wizyta „receptowa”).

Recepty przez internet na stale przyjmowane leki również nie uzyskamy, jeśli na naszym koncie IKP nie ma potwierdzenia historii przyjmowania danego środka i nie ma innych wskazań do przyjmowania danego leku. 

Podsumowując, warto pamiętać, że e-recepta jest powszechnie obowiązującym w Polsce rozwiązaniem wydawania leków z przepisu lekarza. E-recepty mogą wystawiać lekarze, położne, pielęgniarki i stomatologowie. Wielu lekarzy różnorodnych specjalizacji wystawia e-recepty w trakcie zdalnych konsultacji, jeśli charakter leczenia na to pozwala. Konsultacje receptowe są dostępne głównie poprzez pośrednictwo platform medycznych funkcjonujących prywatnie, jednak wielu lekarzy rodzinnych w ramach NFZ również daje swoim pacjentom taką możliwość.

Materiał zewnętrzny

Alergia a zdrowie jamy ustnej

Redakcja borpince.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowia, diety oraz kultury. Na naszym blogu dzielimy się sprawdzonymi poradami w tych tematach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?