Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Wpływ obuwia na zdrowie nóg – jak wybrać buty wspierające krążenie?

3 kwietnia, 2025 Wpływ obuwia na zdrowie nóg – jak wybrać buty wspierające krążenie?


Wbrew pozorom utrzymanie prawidłowego krążenia krwi w kończynach dolnych nie jest proste. Wiele czynników może osłabić pracę naczyń krwionośnych, prowadząc do obrzęków, uczucia ciężkości nóg, a w dłuższej perspektywie rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Jednym z nich są niewygodne, źle dopasowane buty. Które fasony obuwia wspierają krążenie, a które mu szkodzą?

Jak obuwie wpływa na krążenie krwi w nogach?

Buty zakładamy na kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin dziennie. Nic więc dziwnego, że wywierają ogromny wpływ nie tylko na komfort stóp, ale także na kondycję krążenia żylnego w kończynach dolnych. Źle dobrane obuwie, np. zbyt ciasne czy w nieodpowiednim rozmiarze może prowadzić do różnych problemów, m.in.:

  • uczucia ciężkości nóg,

  • obrzęków łydek, zwłaszcza wokół kostek,

  • pajączków, które z czasem mogą przekształcić się w żylaki,

  • mrowienia, drętwienia stóp.

Podobne efekty towarzyszą również noszeniu butów na wysokim obcasie. Szpilki są eleganckie i dodają uroku, jednak ustawiają nogi w niekomfortowej pozycji. Stopy są ściśnięte, a mięśnie łydek stale napięte, przez co odpływ krwi jest utrudniony.

Istotna również jest podeszwa butów – zbyt twarda i płaska prowadzi do nadmiernego obciążenia stóp, co również ogranicza krążenie krwi. Warto też pamiętać, że zbyt płaskie buty bez podparcia łuku stopy mogą wpływać negatywnie na postawę ciała[1].

Jak dobrać buty przyjazne dla krążenia kończyn dolnych?

Dobrze dobrane obuwie sprzyja swobodnemu przepływowi krwi i zapewnia komfort przez cały dzień. Oto kilka kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze butów:

  • odpowiednia szerokość i kształt – nie powinny uciskać palców ani śródstopia. Najlepsze są modele z szerokim noskiem, które pozwalają na naturalne ułożenie stopy,

  • elastyczna i amortyzująca podeszwa – powinna redukować wstrząsy i dostosowywać się do ruchu stopy, co poprawia komfort chodzenia i sprzyja prawidłowemu krążeniu,

  • niski, stabilny obcas – najlepsze dla zdrowia nóg jest obuwie płaskie lub na niewielkim (ok. 2-4 cm) obcasie,

  • oddychające materiały – pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę i ograniczają nadmierne pocenie stóp, co również ma wpływ na krążenie.

Co może złagodzić dolegliwości spowodowane problemami z krążeniem?

Choć odpowiednio dobrane buty zmniejszają ryzyko zaburzeń krążenia, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej nie pozostaje bez wpływu na organizm. Obrzęki, uczucie ciężkości, a nawet ból to częste objawy przeciążenia nóg, które wymagają dodatkowego wsparcia.

W takiej sytuacji pomocny może być lek przeciwobrzękowy na bazie heparyny. Występuje w postaci żelu do stosowania miejscowego, który szybko się wchłania i nie pozostawia po sobie tłustej, brudzącej warstwy.

Heparyna wspiera odpływ nadmiaru płynów z tkanek i lokalnie hamuje procesy krzepnięcia krwi, wykazuje też właściwości przeciwzapalne. W ten sposób może zredukować obrzęki i wesprzeć mikrokrążenie w nogach, łagodząc tym samym odczuwane objawy[2]. Inne sposoby na problemy z krążeniem to np.:

  • odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej tułowia,

  • masaż łydek,

  • kąpiel lub prysznic w chłodnej wodzie,

  • ćwiczenia na poprawę krążenia, np. ruchy okrężne stopami, rozciąganie, krótkie spacery w przerwach od pracy.

Zdrowie nóg w dużej mierze zależy od odpowiedniego obuwia, jednak na krążenie żylne wpływają także inne czynniki. Jeśli obrzęki, skurcze czy ciężkość pojawiają się regularnie, warto porozmawiać na ten temat z lekarzem i poszukać przyczyny tych dolegliwości.

[1] Łastowiecka-Moras, E. (2015). Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka, 6/2015: 16-19.

[2] Cabré, F., Camacho, J. A., Rodríguez-Garcés, C. A., Breier, D. V., & Ballarin, M. (2023). Review of Topical Sodium Heparin 1000 IU/g Gel in Symptomatic Uncomplicated Superficial Thrombophlebitis. Cureus, 15(10).

Artykuł sponsorowany

Redakcja borpince.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowia, diety oraz kultury. Na naszym blogu dzielimy się sprawdzonymi poradami w tych tematach.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?