Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Wina węgierskie

Wina węgierskie: legenda, odmiany, kultura

Data publikacji 27 października, 2023

Wina węgierskie, w szczególności wina tokajskie to integralna część europejskiej tradycji winiarskiej. W tym artykule przyjrzymy się legendzie powstania wina tokajskiego, różnym rodzajom wina węgierskiego, a także jego roli w kulturze tego kraju.

Legenda wina węgierskiego

Z początkami produkcji wina tokajskiego tzw. aszú, najbardziej znanego wina węgierskiego łączy się pewna legenda. Według legendy w XVI wieku kalwiński pastor Máté Laczkó, zakazał swoim parafianom zapuszczać się w okolice odległych winnic, obawiając się, że mogliby tam napotkać tureckich maruderów. W końcu jednak niebezpieczeństwo minęło, mieszkańcy wyruszyli zebrać plony, ale było już za późno. Na krzewach odkryli ciemne „zepsute” grona. Mimo ich zastrzeżeń pastar kazał je zebrać, a wyprodukowane z „brzydkich” owoców wino, podarowano pani Sárospatackiego zamku Zsuzsannie Lórántffy na wielkanocne święcenie. Okazało się wyśmienite. 

W rzeczywistości Máté Laczkó faktycznie miał znaczący wpływ na doskonalenie technik produkcji win tokajskich. Promował uprawę odmiany furmint, oraz opisał metody zbierania i winifikacji jagód porażonych szlachetną pleśnią. Niemniej jednak, nie można go uznać za twórcę wina aszú, bowiem istnieją teksty, które już wcześniej wspominają o aszú. 

Różnorodność win węgierskich

Węgierska mapa winiarska jest zróżnicowana i składa się z 22 regionów winiarskich, które rozlokowane są w całym kraju. Te regiony można ogólnie podzielić na sześć makroregionów. Najbardziej znanym jest Tokaj, słynący z produkcji najlepszego węgierskiego wina deserowego. Najwięcej wina na Węgrzech produkuje się na Wielkiej Nizinie, między Cisą a Dunajem. Tutaj wytwarza się codzienne, proste wina czerwone i białe.

Węgry słyną przede wszystkim z wina białego. Najczęściej wybieraną odmianą jest łagodny i neutralny olaszrizling, świetnie pasujący do lekkich i grillowanych dań. Inne odmiany, takie jak irsai oliver i csersegi füszeres, lekkie świeże wino o zapachu kwiatów, także cieszą się dużym uznaniem. Najszlachetniejszym białym winem jest tokajski furmint. Ma charakterystyczny żółty kolor i jest bardzo słodkie. 

Jeśli chodzi o wina czerwone dominuje odmiana kekfrankos. Pochodzi z regionów Sopron, Szekszárd i Mátra. Powstałe z tych winogron wina czerwone są dość różnorodne. Pasują doskonale do typowych węgierskich dań. Bardzo znane jest Egri Bikavér, mocne czerwone wino z regionu Eger. Ze względu na swoją głęboką ciemną barwę jest określane jako “bycza krew”. Powstaje na bazie winogron odmiany kékfrankos lub kadarki. Należy do win półwytrawnych lub wytrawnych, ma pikantny owocowy smak. 

Rola wina w kulturze węgierskiej

Wino węgierskie towarzyszy wielu tradycyjnym świętom i uroczystościom. Jest również ważnym składnikiem węgierskiej kuchni. Niektóre odmiany doskonale komponują się z daniami mięsnymi i potrawami z grzybami, a inne pasują wspaniale do słodkich deserów. Węgrzy są dumni z swojej winiarskiej spuścizny, a wina węgierskie są eksportowane na rynki międzynarodowe, gdzie zdobywają uznanie miłośników wina z całego świata.

Od słodkiego Tokaju po wytrawne czerwone wina, Węgry oferują coś dla każdego miłośnika wina. Dlatego warto sięgnąć po butelkę wina węgierskiego i zanurzyć się w fascynującym świecie smaków tego kraju.

Zobacz także:

Zupa gulaszowa w kociołku: Przepis i historia dania

Alergia a zdrowie jamy ustnej

Redakcja borpince.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowia, diety oraz kultury. Na naszym blogu dzielimy się sprawdzonymi poradami w tych tematach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?