Kuchnia węgierska to niezwykle bogata i smaczna gałąź kulinarnego dziedzictwa Europy Środkowej. W tym artykule przedstawimy jej historię, najważniejsze składniki i popularne potrawy. Mamy nadzieję, że poznanie czym jest kuchnia węgierska, prezentacja jej różnych aspektów i dań zainspiruje cię do spróbowania kilku z nich.
Historia kuchni węgierskiej
Kuchnia węgierska wywodzi się z odległych czasów kiedy po kontynencie podróżowali pasterze. W czasie długiej drogi pożywiali się czymś co przypomina dzisiejszy gulasz, czyli mięsem gotowanym na wodzie i doprawianym cebulą.
Kiedy na terenach węgrzech powstały pierwsze większe osady, a potem monarchia, zaczęto korzystać z naturalnych dóbr tego kraju. Przyjazny klimat i żyzne gleby umożliwiły uprawę roślin na szeroką skalę. Przepływające przez kraj rzeki, Dunaj i Cisa, dostarczały ryb słodkowodnych. Dietę urozmaicało też mięso zwierząt hodowlanych, owiec, krów, świń i drobiu. W XVI w. historia węgrzech splotła się z historią imperium osmańskiego. Turcy przywieźli ze sobą ryż, pomidory, kawę i co najważniejsze paprykę, która stała się później znakiem rozpoznawczym węgierskich potraw.
Za czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego zaczęto jeszcze bardziej wykorzystywać potencjał żyznych gleb przez co Węgry uzyskały status spichlerza Europy.
Najważniejsze składniki
Papryka jest charakterystycznym składnikiem wielu węgierskich potraw. Zarówno słodką jak i ostrą paprykę stosuje się sproszkowaną, świeżą lub suszoną. Poza nią potrawy przyprawia się również często czosnkiem lub cebulą.
Kuchnia węgierska wykorzystuje mięso (zwłaszcza wieprzowinę, wołowinę i drób), warzywa, owoce i chleb. Owoców używa się głównie tworząc desery (arbuz, melon), przetwory (brzoskwinie, śliwki) i alkohole (brzoskwinie, morele).
Najpopularniejsze potrawy
Oto kilka najpopularniejszych potraw węgierskich.
Gulasz (pörklöt)
To prawdopodobnie najbardziej znane danie węgierskie. Gulasz to gęsta i aromatyczna zupa mięsna, w której główną rolę odgrywa wołowina oraz papryka. Podaje się go z kluskami lub chlebem.
Paprykarz (paprikás)
To danie mięsne, najczęściej z kurczakiem lub wieprzowiną, które jest duszone w sosie na bazie papryki, cebuli i śmietany. Podawane jest z kluskami (nokedli) lub ryżem.
Langosz (lángos)
To rodzaj placka drożdżowego smażonego na głębokim oleju, często podawanego z masłem czosnkowym, żółtym serem lub w wersji na słodko z cukrem i śmietanką. To popularna przekąska na węgierskich jarmarkach i festiwalach.
Zupa rybna (halászlé)
Wykorzystuje się do niej części ryb słodkowodnych pozostałych po sprawieniu (głowy, płetwy, ości i skrawki mięsa). Wywar gotuje się w kociołku na wolnym ogniu. Podaje się z chlebem.
Desery i napoje
Kuchnia węgierska słynie również z pysznych deserów, takich jak czekoladowo-karmelowy tort Dobosa, rolada zwana rétes (strudel) oraz somlói galuska (kluski somlói), które przygotowuje się odkrawając kawałki ciasta i wrzucając je na wrzątek.
Węgrzy tworzą również doskonałe napoje alkoholowe takie jak pálinka, mocna owocowa brandy, oraz unicum, gorzka ziołowa nalewka.
Kuchnia węgierska mimo, że bardzo smaczna, nie jest szczególnie zdrowa. Jej potrawy, sycące, tłuste i wysokokaloryczne, są idealne po długich dniach ciężkiej pracy lub wędrówki, ale lepiej nie spożywać ich codziennie. Gdy odwiedzasz Węgry, spróbuj przynajmniej kilku tradycyjnych potraw, aby doświadczyć pełni smaków i aromatów, które ta kuchnia ma do zaoferowania, z pewnością nie pożałujesz.
Zobacz także: