borpince.pl

Blog tematyczny o winie i dobrym jedzeniu.

Wina

Jak otworzyć wino bez korkociągu? 5 sprawdzonych sposobów

Jak otworzyć wino bez korkociągu? 5 sprawdzonych sposobów

Nie zawsze mamy pod ręką korkociąg. W takich sytuacjach przydają się alternatywne metody otwierania wina. Jak otworzyć wino bez korkociągu? W tym artykule omówimy kilka prostych i skutecznych sposobów.

W tym artykule dowiesz się:

  • jak otworzyć wino wpychając korek do środka butelki
  • jak otworzyć wino z użyciem buta
  • jak otworzyć wino z użyciem scyzoryka
  • jak otworzyć wino z użyciem nożyczek
  • jak otworzyć wino ogniem

Jak otworzyć wino wpychając korek do środka butelki?

Najpopularniejszym sposobem otwierania wina jest wepchnięcie korka do środka butelki. Można tego łatwo dokonać przy użyciu długiego twardego przedmiotu, np. trzonka sztućca lub klucza. Postaw butelkę na twardym podłożu. Najlepiej poproś kogoś by ją przytrzymał. Następnie naciskaj swoim narzędziem na górę korka, aż uda ci się wepchnąć go do środka butelki.  

Jak otworzyć wino z użyciem buta?

Ten sposób najczęściej wykorzystuje się w plenerze. Zdejmij but i włóż do niego butelkę tak aby stała w miejscu gdzie wcześniej znajdowała się twoja pięta. Następnie uderzaj butem o pionową powierzchnię, a korek sam zacznie powoli się wysuwać. Rolą buta jest amortyzowanie butelki tak by nie rozbiła się przy uderzeniach. Możesz więc zastąpić go innym przedmiotem, który zadziała podobnie np. książką w miękkiej oprawie. 

Jak otworzyć wino z użyciem scyzoryka?

Jeśli mamy pod ręką scyzoryk i nie mamy innej możliwości otwarcia wina, możemy z niego skorzystać. Ta metoda polega na stopniowym wydłubywaniu ostrzem korka. Dużym minusem tego sposobu jest możliwość dostania się fragmentów korka do wina co później utrudnia degustację. Dlatego najlepiej jest wydłubać tylko część korka z wierzchu a następnie spróbować podważyć resztę. 

otwarte wino

Jak otworzyć wino z użyciem nożyczek?

Potrzebne będą ostre i mocne nożyczki. Jedno ostrze należy wbić w korek jak najgłębiej. Następnie trzymając jedną ręką butelkę należy zacząć kręcić nożyczkami, wykręcając korek. Sposób ten działa na podobnej zasadzie co otwieranie wina korkociągiem jednakże w przeciwieństwie do korkociągu nożyczki nie zostały stworzone do tego celu i nie wszystkie będą się do tego nadawać. Istnieje ryzyko ich złamania. 

Jak otworzyć wino ogniem?

Jak otworzyć wino bez korkociągu i innych podobnych narzędzi? Otwieranie za pomocą płomienia to efektowny sposób lecz nie należy do najbezpieczniejszych. Potrzebny będzie ogień, np palnik kuchenki gazowej lub zapalniczka. Ustaw butelkę pod takim kątem, żeby wystrzelony z niej korek nie zrobił nikomu krzywdy. Nie trzymaj jej bezpośrednio dłonią ponieważ stanie się gorąca. Użyj ściereczki lub rękawicy kuchennej. Następnie podgrzewaj szyjkę butelki płomieniem. 

Uważaj pod wpływem ciśnienia butelka może pęknąć. 

Kiedy uda ci się szczęśliwie otworzyć wino tą metodą, odczekaj parę chwil aż butelka ostygnie zanim zaczniesz rozlewać jej zawartość. 
Spośród powyższych metod najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze są dwa pierwsze sposoby. Jeśli zastanawiasz się jak otworzyć wino bez korkociągu, najlepiej skorzystać właśnie z nich. Tak czy inaczej kroki każdego sposobu wykonuj ostrożnie i z umiarem. Jeśli to możliwe, lepiej zainwestować w korkociąg, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Udostępnij