Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Prostata a zmienne warunki pogodowe

Prostata a zmienne warunki pogodowe – czy mają wpływ na dolegliwości?

Data publikacji 16 czerwca, 2024


Osobę, która wykazuje nadwrażliwość na zmiany pogodowe, nazywamy meteopatą. Nie ma dostatecznych badań naukowych potwierdzających tezę, że zmiany w pogodzie z pewnością wpływają na przebieg chorób. Meteopatię kojarzy się głównie ze stanem psychicznym, chorobami układu krążenia i schorzeniami stawów. Okazuje się też, że niektórzy mężczyźni zgłaszają wpływ pogody na samopoczucie związane z chorobami prostaty.

Czy klimat ma wpływ na objawy z prostaty?

Mogłoby się wydawać, że w niektórych regionach świata przykre dolegliwości wywoływane schorzeniami prostaty mogłyby być mniej lub bardziej nasilone. Badania pokazują jednak, że średnie dzienne wysokości temperatury nie mają wpływu na odczuwane przez mężczyzn dolegliwości. Nie ważne więc, czy żyjesz w ciepłym, tropikalnym klimacie, czy na mroźnym terenie – objawy z dolnych dróg moczowych spowodowane chorobami prostaty najprawdopodobniej będą miały takie samo nasilenie. Może to być związaną z adaptacją organizmu do długiego przebywania w danych warunkach. Warto zaznaczyć, że w cieplejszym klimacie może wzrastać ryzyko zapalenia prostaty, ale nasilenie objawów będzie podobne do tego, co miałoby miejsce na chłodniejszych terenach. [1]

Zmienne warunki pogodowe a dolegliwości z prostaty

Wahania temperatury i wilgotności powietrza – to one mogą mieć wpływ na objawy chorób prostaty. Niektórzy mężczyźni z łagodnym przerostem prostaty lub zapaleniem prostaty odczuwają znaczne nasilenie problemów związanych z układem moczowo-płciowym podczas pogorszenia pogody i spadku temperatury. Zimne powietrze działa drażniąco na pęcherz moczowy, prostatę i drogi moczowe, co może potęgować trudności z oddawaniem moczu. Ponadto pojawia się częstsza konieczność wizyt w toalecie i nagłe parcie na mocz. W przypadku zapalenia prostaty dołącza się też pogłębienie dyskomfortu odczuwanego w podbrzuszu i kroczu. [2]

Zmienne warunki pogodowe a objawy z prostaty – jak ważne jest to połączenie?

Chociaż są mężczyźni, którzy przyznają, że wahania temperatury, ciśnienia czy wilgotności otoczenia istotnie wpływają na odczuwane przez nich dolegliwości, to pamiętaj, że jest statystycznie mało prawdopodobne, że dotknie to również Ciebie. Zdecydowanie ważniejsze są czynniki o wielokrotnie udowodnionym wpływie na zdrowie prostaty: dieta, aktywność fizyczna, aktywność seksualna, stres i używki.

Dbaj o swoją prostatę!

Nie oczekuj, że poprawa warunków pogodowych zmniejszy odczuwane przez Ciebie dolegliwości. Jeśli odczuwasz problemy z oddawaniem moczu, ból i dyskomfort w okolicy krocza lub jeśli stwierdzono u Ciebie chorobę stercza, nie zwlekaj i jak najszybciej porozmawiaj z lekarzem o sposobach na złagodzenie Twoich objawów. Leki na prostatę mogą opierać się na preparatach ziołowych (np. owocach palmy sabałowej) lub na substancjach chemicznych wpływających na gospodarkę hormonalną organizmu. Mogą one pomóc w zmniejszeniu rozmiarów prostaty i w rozluźnieniu mięśni uczestniczących w oddawaniu moczu. Znaczne powiększenie prostaty może wymagać interwencji chirurgicznej. W przypadku stanów zapalnych konieczna jest antybiotykoterapia.

 

Bibliografia

[1]       S. R. Shim, J. H. Kim, J. H. Won, E. S. Song, i Y. S. Song, „Association between ambient temperature and lower urinary tract symptoms: a community-based survey”, Int Braz J Urol, t. 42, nr 3, s. 521–530, 2016, doi: 10.1590/S1677-5538.IBJU.2015.0159.

[2]       M. Kobayashi, A. Nukui, i T. Kamai, „Seasonal Changes in Lower Urinary Tract Symptoms in Japanese Men With Benign Prostatic Hyperplasia Treated With α1-Blockers”, Int Neurourol J, t. 21, nr 3, s. 197–203, wrz. 2017, doi: 10.5213/inj.1734830.415.

 

Artykuł sponsorowany

Turnusy odchudzające w górach

Redakcja borpince.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowia, diety oraz kultury. Na naszym blogu dzielimy się sprawdzonymi poradami w tych tematach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?