Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Alergia a zdrowie jamy ustnej. Co musisz wiedzieć?

16 czerwca, 2024 Alergia a zdrowie jamy ustnej


Wiele osób z utęsknieniem wyczekiwało na długie i ciepłe dni. Nie ma wśród nich alergików, dla których środek sezonu pylenia to prawdziwa zmora. Łzawiące oczy, katar, kichanie, kaszel i problemy ze snem – te objawy stają się dla alergików codziennością. Czy wiedziałeś, że alergeny wziewne mogą też wpływać na zdrowie jamy ustnej? Sprawdź jak!

Zespół alergii jamy ustnej

Jest to reakcja alergiczna występująca w jamie ustnej po spożyciu pokarmów takich jak owoce, orzechy i warzywa. Zachodzi dlatego, że niektóre białka zawarte w pokarmach mają podobną budowę do alergenów wziewnych wywołujących objawy uczulenia. Jest wiele pyłków i pokarmów, które ze sobą reagują krzyżowo, np. jabłko i brzoza. Objawy zespołu alergii jamy ustnej pojawiają się zwykle krótko po spożyciu danego pokarmu i należy do nich przede wszystkim swędzenie i pieczenie warg, jamy ustnej i gardła. Może także pojawić się rumień i obrzęk wokół ust, języka i dziąseł. [1]

Suchość w ustach

Alergie prowadzą do produkcji wodnistej wydzieliny w nosie, która pogarsza jego drożność i powoduje częstsze oddychanie przez usta. Dzieje się to zwłaszcza w nocy, gdy śpisz i nie jesteś w stanie kontrolować toru oddechowego. Kiedy oddychasz przez usta, zmniejsza się wytwarzanie śliny, która pomaga w wypłukiwaniu bakterii i resztek jedzenia z jamy ustnej. Jej niedobór sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego, próchnicy i podrażnieniu dziąseł.

Nieświeży oddech

Nadmiar śluzu wytwarzanego przez błonę śluzową nosa i zatok może spływać przez nozdrza tylne do gardła. Brak regularnego odkrztuszania tej wydzieliny skutkuje rozwojem chorobotwórczych bakterii, czego objawem jest m.in. brzydki oddech.

Bóle zębów

Do objawów alergii należy ucisk i ból w okolicy zatok. Gromadząca się tam wydzielina może ulegać nadkażeniu. Nerwy zaopatrujące korzenie zębów przebiegają w bliskim sąsiedztwie zatok przynosowych, więc wszystkie reakcje dotyczące zatok mogą rzutować się na zęby.

Pogorszenie higieny jamy ustnej

Walka z objawami alergii w ciągu dnia może doprowadzić do znacznego wyczerpania. Z tego powodu część osób pomija wieczorną rutynę higieny jamy ustnej i rezygnuje z mycia zębów, nitkowania czy płukania jamy ustnej. Jest to oczywiście błąd, ponieważ w sezonie alergicznym i tak jesteś bardziej narażony na rozwój infekcji dotyczących zębów i jamy ustnej. Zaniedbując higienę, doprowadzasz do pogorszenia swojego stanu. [2]

Sezonowe alergie a zdrowie jamy ustnej – co robić?

Przede wszystkim walcz z objawami uczulenia. Stosuj się dokładnie do zaleceń lekarskich co do stosowanych leków i ich dawek. W domowej apteczce miej tabletki na alergię zawierające lek przeciwhistaminowy II generacji (np. bilastynę, desloratadynę), który możesz zacząć stosować jeszcze przed planowanym wzrostem poziomu pyłków w powietrzu. Dokładnie oczyszczaj nos wodą morską, zwłaszcza przed pójściem spać. Ochroni Cię to przed oddychaniem przez usta i zmniejszeniem produkcji śliny.

Jeśli tylko możesz, unikaj ekspozycji na pyłki. Nie wietrz pomieszczeń i zostań w domu. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, noś maskę z filtrem HEPA, która dość skutecznie chroni przed wdychaniem uczulających pyłków.

Pod żadnym pozorem nie zaniedbuj higieny jamy ustnej. Dokładnie myj zęby minimum dwa razy dziennie oraz korzystaj z odkażających płynów do płukania jamy ustnej i z nici dentystycznej.

 

Bibliografia

[1]       R. R. Kashyap i R. S. Kashyap, „Oral Allergy Syndrome: An Update for Stomatologists”, J Allergy (Cairo), t. 2015, s. 543928, 2015, doi: 10.1155/2015/543928.

[2]       „Relationship between Oral Health Characteristics and Allergy Diseases…”, ResearchGate. Dostęp: 6 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.researchgate.net/figure/Relationship-between-Oral-Health-Characteristics-and-Allergy-Diseases-and-Oral-Health-of_tbl2_338279096

 

Artykuł sponsorowany

Co zabrać na kajaki

Redakcja borpince.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowia, diety oraz kultury. Na naszym blogu dzielimy się sprawdzonymi poradami w tych tematach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kiedy udać się do laryngologa
wyrywanie zębów
Jakie są rodzaje aparatów słuchowych

Jesteś zainteresowany reklamą?