Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie są najczęstsze błędy w leczeniu bólu i jak ich unikać?

5 maja, 2025 najczęstsze błędy w leczeniu bólu


Choć dolegliwości bólowe są powszechnie spotykanym problemem, ich leczenie może nastręczyć wiele trudności. Czasem wynika to z trudnego charakteru bólu, a kiedy indziej z błędów popełnianych podczas terapii. Jakie pomyłki popełniamy najczęściej? Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo stosować popularne leki przeciwbólowe z grupy NLPZ.

Błąd 1: Zbyt późna reakcja na ból

Wiele osób zwleka z przyjęciem leku przeciwbólowego, uważając, że „jeszcze wytrzymają” lub nie chcą niepotrzebnie obciążać organizmu. Tymczasem zwłoka może sprawić, że ból stanie się silniejszy i trudniejszy do opanowania. W efekcie konieczne może być zastosowanie większej dawki leku lub mocniejszych środków przeciwbólowych.

Dlatego w przypadku bólu ostrego (np. ból głowy, bóle menstruacyjne) warto działać na wczesnym etapie, aby nie dopuścić do jego nasilenia. Z kolei przy bólu przewlekłym konieczne jest regularne stosowanie leków według zaleceń lekarza, a nie tylko wtedy, gdy staje się on trudny do zniesienia[1].

Błąd 2: Ignorowanie przyczyny bólu

Leki przeciwbólowe mogą zlikwidować objaw, jednak nie pozbędą się jego pierwotnej przyczyny. Jeśli więc często towarzyszą Ci bóle brzucha, głowy czy pleców, nie odkładaj wizyty u lekarza w nieskończoność.

Przedłużające się dolegliwości wskazują na poważniejszy problem, np. nadżerki lub wrzody żołądka, migrenę czy inne schorzenia, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Być może leczenie będzie wymagało dodatkowych zabiegów fizjoterapeutycznych czy leków dostępnych na receptę.

Błąd 3: Nadużywanie leków przeciwbólowych

Regularne i niekontrolowane stosowanie środków przeciwbólowych może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak uszkodzenie wątroby, nerek czy przewodu pokarmowego. Ponadto w przypadku leków opioidowych dostępnych na receptę istnieje ryzyko uzależnienia.

Preparaty przeciwbólowe, które można kupić w aptekach od ręki, są przeznaczone wyłącznie do leczenia bólu ostrego i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie pomagają lub dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Jak prawidłowo stosować leki z grupy NLPZ?

NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, to preparaty hamujące aktywność enzymów COX (cyklooksygenaz), które odpowiadają za syntezę cząsteczek wywołujących i podtrzymujących stan zapalny – prostaglandyn. W ten sposób mogą złagodzić związane z nim dolegliwości, takie jak ból, zaczerwienienie, obrzęk czy wzrost temperatury.

Większość NLPZ najlepiej przyjmować po posiłku, ze względu na możliwość podrażnienia żołądka. Wyjątkiem jest tu lek przeciwbólowy na bazie deksketoprofenu, który wykazuje niewielkie ryzyko skutków ubocznych, także tych ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego można stosować go nawet na pusty żołądek, w ten sposób przyspieszając nieco jego początek działania.

Deksketoprofen może złagodzić ostry ból o nasileniu niewielkim do umiarkowanego, a jego działanie utrzymuje się nawet do 8. godzin. Co ważne, nie wchodzi on w interakcje z powszechnie stosowanym przez osoby starsze kwasem acetylosalicylowym o działaniu przeciwpłytkowym, dzięki czemu może być stosowany także w podeszłym wieku[2].

Skuteczne leczenie bólu wymaga świadomego podejścia – wczesna reakcja, właściwa diagnostyka i bezpieczne stosowanie leków mogą zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

[1] Tuszyński P. K. (red.), Ból z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019.

[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

Artykuł sponsorowany

Redakcja borpince.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowia, diety oraz kultury. Na naszym blogu dzielimy się sprawdzonymi poradami w tych tematach.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?