Degustacje Win | Borpince

Degustacje Win

Czwartkowe Degustacje Win w Resturacji Borpince to dla nas pewna tradycja.
Organizowane niemal od początku istnienia naszego lokalu są największymi
i jedynymi regularnymi spotkaniami z węgierskimi winami organizowanymi w Warszawie.

Celem Czwartkowych Degustacji Win jest zaprzyjaźnić z winem tych, którzy tej przyjaźni jeszcze nie odkryli i zacieśnić więzy tym, którzy z winami dobrze się znają. Przede wszystkim jednak chcemy by ta degustacja kojarzyła się z gwarną, miłą biesiadą przy niejednym kieliszku wina!

Podczas jednego wieczoru w luźnej i nieformalnej atmosferze omawiamy i degustujemy co najmniej 6 win uznanych wśród węgierskich winiarzy i regularnie poddawanych analizie krytyków. Prezentowane wina to zwykle medaliści międzynarodowych konkursów lub pozycje nominowane i wyróżnione przez jury.  Do każdego wina przygotowujemy specjalnie skomponowane przystawki, których zadaniem jest podkreślić walory wina i harmonijnie z nim współgrać.

W trakcie każdego spotkania do Państwa dyspozycji pozostają nasi sommelierzy, którzy omówią kolejne wina i techniki degustacyjne oraz chętnie odpowiedzą na każde pytanie. Podczas degustacji można skorzystać z pełnej oferty naszej kuchni i zamówić cokolwiek z Borpincowego menu.

Weź udział w degustacji i przekonaj się dlaczego
nie ma wina nad Węgrzyna!

Degustacja 26 maja

wejściówka 120 zł/osobę

Wina pełne aromatu, słodyczy i miłości z dedykacją dla wszystkich Mam. Jak co miesiąc otworzymy i omówimy 6 win, które dobraliśmy wspólnie z miłośnikami win z Rafa Wino wg klucza:  wina kobiece, lekkie, zwiewne,  aromatyczne, którymi wszystkie mamy mogą się rozkoszować. Do degustowanych win przygotujemy specjalnie dopasowany zestaw drobnych przekąsek idealnie dobranych do każdego wina. Zatem podczas degustacji ani w kieliszku ani na talerzu nie zabraknie aromatów, smaków a nawet kwiatów!

Degustację poprowadzi Monika Gruszfeld – reprezentantka Rafa Wino

Rose Brut 2018, Csányi Teleki, , Villany Węgry

Degustacje otworzy eleganckie, o blado łososiowej barwie istne dzieło sztuki z grupy win musujących. Jego intensywny, złożony zapach brzoskwiń, pomarańczy z wyczuwalną nutą truskawek i owoców dzikiej róży to cechy, które zagwarantowały Rose Brut od Teleki miejsce na liście naszej majowej degustacji. Jego soczysta wibrująca wręcz kwasowość dodaje szampanowi wigoru i świeżości, podkreślając jego owocowy charakter i wyjątkowo tworząc emocjonujący aperitif.

Grasevina 2021, Ivan Buhac Podunaje Chorwacja

To wyciszenie po radosnych bąbelkach i łagodne przejście do dalszych win majowej degustacji. Białe wytrawne wino z Chorwacji z odmiany grasevina, znanej też jako riesling włoski. Eleganckie, bardzo mineralne, powodujące lekkie szczypawki na języku zarazem pełne smaku. Cytrusy i owoce tropikalne uderzają świeżością przywołując wrażenia spaceru nad rwącym górskim potokiem.

MSP Fume 2018,  Etyeki Kuria, Etyek Węgry

Niewątpliwie innowacyjna ciekawostka tej degustacji . Zgodnie z trendami ekologicznymi wino dojrzewało w flexcube, o kórym szerzej opowiemy podczas naszego spotkania.  W zapachu wina Fume odnajdziemy zielone jabłko, limonkę, zielone przyprawy, trochę owoców tropikalnych. Na podniebieniu limonka, świeże przyprawy prowansalskie, mięta, przyprawy beczkowe, nuty dymne. Czyli całą feria smaków i aromatów o lekko słonawym finiszu, która zapewniła miejsce na naszej liście win aromatycznych.

Sargamuscotaly 2021, Nobilis, Tokaj Węgry

Bukiet tego wina rozwija się powoli, lecz po zaledwie kilku minutach osiąga wyjątkową intensywność i aromat. Pojawiają się charakterystyczne dla odmiany Sargamuskotaly intensywne nuty białych kwiatów i świeżych owoców. Wino lekkie, niezwykle orzeźwiające, z delikatną, owocową słodyczą, która długo utrzymuje się w naszych ustach. Dla nas to idealne białe wino półwytrawne, które w myśl tematu naszej degustacji win kobiecych stworzyła Szaroltta Bardos – enolożka roku 2012 w regionie tokajskim!

Rosa 2021, Umathum, Burgenland Austria

Kolejny romantyczny róż naszej degustacji tym razem z sąsiadującego z Węgrami regionu Burgenland w Austrii. Rosa ma delikatną barwę różaną a w nosie spontaniczne aromaty soczystych malin, agrestu oraz czerwonych porzeczek. Po pierwszym łyku czujemy jędrną strukturę, soczystą kwasowość i fenomenalny wręcz posmak wiśni na wykończeniu.

Szent Tamas 2019, Budahazy, Tokaj Węgry

To słodki finisz majowej degustacji, który mamy nadzieję, zapamiętacie na dłużej. Mocno skoncentrowane, dobrze zbudowane i niezwykle finezyjne wino. Aromat słodki i świeży, wypełniony białymi kwiatami, kwiatem lipy, akacją, gruszką, owocami tropikalnymi z delikatnymi akcentami przypraw. A w smaku wyczuwalne nuty owoców, miodu lipowego i przyjemna słodka lepkość na języku. Jedno z naszych najlepszych win słodkich z późnego zbioru.

Zarezerwuj termin