parę słów o Tokaju

Skoro u nas pora na Tokaj (degustacja Tokaj Renesans 27 maja) – pora również na parę słów na ten temat

.        
Tokaj to przede wszystkim nie tylko Aszú – to głównie nazwa regionu (Tokaji borvidék), to również nazwa miasteczka – swego rodzaju kurortu enoturystycznego i w końcu to część nazwy większości win pochodzących z tego regionu.

Rzeczywiście w Polsce Tokaj kojarzy się ze słodkim winem, często z Aszú, ale to nie tak. Region ten specjalizuje się w uprawach białych gron a w szczególności rdzennych Hárslevelü i Furmint, ale nie można zapomnieć o niezwykle aromatycznym żółtym muskacie (Sárgamuskotály) oraz innych mniejszościowych gatunkach. Ze wspomnianych szczepów produkuje się zarówno wina białe jak i zupełnie wytrawne, których jest naprawdę sporo i bywają zaskakująco ciekawe.

   

Wracając do Aszú– rzeczywiście ma duży związek z regionem Tokaj bo produkuje się go wyłącznie w tym regionie. Musimy pamiętać, że Aszú to nie jest nazwa żadnego szczepu tylko gatunku wina, które produkuje się z udziałem gron zaatakowanych szlachetną pleśnią botritis. Aszú zatem to bardzo ciekawe nieco specyficzne, bardzo charakterystyczne w swoim aromacie, zawsze słodkie, baaaardzo eleganckie i ekskluzywne wina na szczególne okazje.
Na Tokajskie terror składają się trzy główne czynniki: górzysty teren z nasłonecznionymi stokami, wulkaniczna gleba i wpływ klimatyczny rozwidlenia rzek Tisza i Bodrog. Taka kombinacja czynników klimatycznych sprzyja rozwojowi szlachetnej pleśni botritis stąd bardzo popularna jest w tym regionie produkcja wspomnianego wcześniej Aszú.

 

Dzięki swojemu górzystemu położeniu region wraz z miasteczkiem Tokaj usytuowanym u samego rozwidlenia rzek Tisza i Bodrog jest niesamowicie malowniczym krajobrazem, który na pewno warto odwiedzić. Nie musze oczywiście wspominać, że mnóstwo tam lokalnych mniejszych i większych piwniczek z winami, o których w kolejnym artykule…

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *